Ajankohtaista

Suomen Kansanterveysyhdistys ry:n perinteinen keräys toteutetaan puhelimitse.

Suomen Kansanterveysyhdistys ry toteuttaa puhelimitse valtakunnallista keräyskampanjaa.

Yhdistyksen toiminta-ajatuksena ja työn tarkoituksena on tukea yhdistyksen jäsenjärjestöjä hankkimalla varoja niiden toimintaan, mm. lasten sairauksien tutkimukseen, mielenterveystyöhön, sydäntautien ennaltaehkäisyyn sekä vanhusten terveyden ja hyvinvoinnin edistämiseen.

Suomen Kansanterveysyhdistys ry:n jäsenjärjestöt ovat:
Lastentautien tutkimussäätiö
Suomen Mielenterveysseura
Suomen Sydänliitto
Vanhustyön keskusliitto

Puhelimitse suoritettava keräys toteutetaan Poliisihallituksen myöntämällä virallisella keräysluvalla (RA/2016/831) ja toimeenpanoaika on 1.1.2017-31.12.2018. Toimeenpanoalueena on koko Suomi Ahvenanmaata lukuun ottamatta.

Taiteilija Marleena Ansio on hyväntekeväisyystyönä luovuttanut kampanjalle työpanoksensa ja suunnitellut keräystunnuksena toimivat luontoaiheiset kirjeensulkijamerkit.

Keräys on yhdistyksen itse toteuttama eikä siinä käytetä alihankkijoita.

Keräykseen osallistuminen on täysin vapaaehtoista.

Tutustu keräykseen tarkemmin tästä!


 Kirjeensulkijamerkit
Takaisin